Týden s Mentálními jazyky
dostupné do 16. 12. 2018
Den 5
FIXNÍ A FLEXIBILNÍ
Krásný pátek všem!
Dnes se podíváme, jak jé rozdíl mezi fixními a flexibilními jazyky. Co to znamená a jak se to projevuje. Je to taky dobrá pomůcka, když se snažíme poznat nějaký typ, ale někdy je důležité nedat se zmást hned na první dojem. Na začátku se ale musíme dobře naučit definice, abychom je pak mohli sledovat v praxi.
Co je to fixní?
Fixní jazyk je nějakým způsobem definovatelný, vysvětlitelný a odůvodnitelný, racionální. Má hodnotící nastavení - hodnotí buď rozumem, nebo srdcem. Všechno, co je fixní, potřebuje někde začít a někde udělat závěr. Proto je značka fixnosti úsečka s ohraničenými konci. Kdybychom chtěli úsečky spojit, vždy bude v místě spoje ten oddělovací předěl - to zakončení, ohraničení. A tak to je i v případě těchto jazyků: Hlava oděluje činy, myšlenky, čísla, písmena. Srdce ohraničuje pocity, odděluje emoce, city, vztahy, vazby - rozděluje, co komu řekne. Fixní jazyky potřebují odůvodnit vše rozumem nebo vysvětlit srdcem pocity. Potřebují se připravit a naplánovat věci napevno. A také často padne u fixního jazyka věta: "Počkej, já to nejprve dořeknu" nebo "Až dokončím toto, budu se ti věnovat."
Co je to flexibilní?
Flexibilní jazyk je propojený se vším jako vlnovka, kterou naznačujeme to plynutí, nekonečné, neohraničené, pružné, schopné na cokoliv navázat. Kybychom na sebe napojili několik úseček, vznikne nekonečně dlouhá vlnovka. A stejně takové jsou flexibilní jazyky těla a intuice. Tělo plynule navazuje na dění kolem, nemusí se připravovat na akci, prostě se zařídí podle dané situace. A intuice se napojuje na iracionální plynutí myšlenek, plánů, času, vizí a představ. Flexibiní jazyky mají vnímající přístup ke věcem okolo sebe. Nehodnotí, pozorují, vnímají. Jsou neuchopitelné, nedefinovatelné a iracionální. Když se hlava zeptá: "Jak to víš?" a tělo řekne: "Já to vidím," nebo intuice: "Mám takové tušení," tak mu tělo nebude věřit, protože to není odůvodněno rozumem.
Příklady pár rozdílných vět, které jsou řečeny opačným způsobem.
Poznávací znaky
Kromě vět a slov také můžete sledovat, jak se člověk hýbe:
- Fixní jazyky mají tyto vlivy na projevy těla: pohybová ohraničenost, trhané pohyby, robotická chůze, definovatelná gesta, oddělené emoce, úsměv a mimika..
- Flexibilní jazyk mají tento vliv na výraz těla: plynulé pohyby, kočičí chůze, vyplývající emoce, prolínající se gesta, měkké a pružné vyzařovaní..
Také můžete sledovat, jakým způsobem člověk žije:
- Fixní jazyky jsou zodpovědné za tyto projevy v životě: neměnné plány, nalajnovaný život s pravidelnou přesností, bez výkyvů, dodržuje režim, má jasně oddělenou práci od vztahu, , vztah od zábavy, definované skupiny přátel, se kterými sdílí to a s jinými to..
- Flexibilní jazyky mají vliv na tento způsob života: proměnlivé plány, často přesouvá schůzky, všechno tak nějak vyplývá samo, improvizuje v nečekaných situacích, reaguje na změny pružně, propojuje třeba práci se zábavou..
Opaky
Matoucí je někdy to, že fixní typy přitahuje flexibilita a flexibilní přitahuje fixnost. A proto tíhnou k opaku, aby natala rovnováha a snaží se ten opak zapojit do života. Takže to v praxi často vypadá tak, že si flexibilní člověk všude píše papírky s plány a poznámkami, ale nakonec ty papírky ani neví, kam dal a stejně to dopadne jnak, než se těmi zápisky snažil fixně ohraničit. Anebo se fixní člověk snaží nechat věci vyplynout, ale zjistí, že se automaticky vrací k nějakému řádu a pravidelnosti, že mu to improvizování úplně nefunguje a z neustálého chaosu a neuzavřených situací má pocit na zbláznění.
Konflikty mezi sebou
V lecčems působí fixní typy jako paka, protože všechno musí mít přípravu, úvod, stať a závěr, děti jdou v osm spát a hotovo. A tím působí rigidně. Když jsme se fixně nedomluvili, tak za mnou nejezdi, protože jsem se na to nepřipravil. To, že mu flexibil odpoví: "Mně to nevadí, improvizujem, ne?", to fix nepobere, protože toto neměl v plánech a on má plány dané tak, že se mu do mezičasu nevejdou nečekané věci. Takže fixnímu vadí, když mu flexibil plány zruší a fix má najednou někde okno, které bere jako ztrátu času a neví, jak to honem vyplnit, protože mu není příjemné se na poslední chvíli někomu ozývat - bere to přes sebe a má postoj: "Nebudu mu volat, musel bych to s ním mít domluveno předem, určitě má nějaké plány". Flexibil ale taky působí jako pako, když neustále něco mění a myslí si, že ostatní jako on v pohodě zaimprovizují a zareagují spontánně. Takže pak lidem na poslední chvíli volá, že je změna a čeká, že to bude ok nebo že budou mít čas. Flexibil sám totiž umí dobře na zrušené plány reagovat, rychle se přizpůsobí situaci a naváže na něco jiného, umí vyplnit ty "díry" v plánu (ani je jako díry nevnímá, prostě někde naváže). Flexibil si vždy v záloze nechává otevřená vrátka na něco nečekaného, co by se mohlo stát a potřebuje mít prostor na změnu - díky tomuto nastavení se mu to pak i děje. To fixní nedělá, proto mu nečekané věci do života ani moc nechodí nebo je ignoruje anebo mu tam překážejí a cche je vyeliminovat.
Příklady ze života mých nejmenovaných kamarádů a rodiny 🙂
- Vizionář: Mění plány několikrát denně, ráno začne u jedné věci, mězitím začne čtyři jiné nové věci, pak nečekaně vymyslí návštěvu nebo výlet, schůzky přesune, nakonec je všechno jinak a večer nocuje v úplně jiném městě.. Schůzky často posouvá na další hodinu nebo den: "Až za hodinu, ještě za půl.." nebo "Tak nakonec přijedu až zítra, tak až pozítří.." A pokud máme fakt sraz večer na čaji, přizve tam ještě minimálně jednu další osobu (ideálně více), ať se to spojí a propojí.. "Ona nakonec přijde i Hanka, jo? Ozvala se, tak jsem to spojila.." nebo "Nechceš vzít někoho jetšě?"
- Filozof: Zapomene, že si na dnešní termín domluvil více schůzek (přestože tenkrát, když se to domlouvalo mě přesdvěčoval, že tam určitě nic nemá a že si to pamatuje) a v den našeho srazu si náhle na všechny ty zapomenuté srazy vzpomene. Mám hodně štěstí, když mi dá vůbec vědět, že to je jinak.. Někdy jsem ale já ta, kterou nezruší a zruší ty plány okolo (nikdy nejde poznat podle jakého kódu se ve výběru rozhodl - pravděpodobně intuitivně 🙂 ). Umí ovšem zavolat v geniální čas, kdy si dávám nohy na stůl a zavírám počítač od práce, nebo jde zrovna kolem ve správnou chvíli, kdy se to hodí, aniž by volal předem.. A umí taky zrušit schůzku ve chvíli, kdy se to perfektně hodí.
- Bojovník: Zazvoní u dvěří a všechno se mu musí přizpůsobit, protože on je tady. Vmísí se do porstoru klidně i tehdy, kdy už návštěvu máte, prostě se přidá, jako by ho ta situace spontánně zvala. Nebo napíše v pátek večer spontánní nápad na akci: "Co děláš o víkendu? Mám nečekaně hlídání. Chci někam vypadnout." přestože bydlí 150 km daleko. Plány mění z důvodu, že to špatně odhadl. "Dáme dnes sraz? Přijedu za hodinu. --- za hodinu volá --- "Přijedu za dvě hodiny, máš pořád čas?" a někdy i nakonec nepřijede, i přesto, že předtím trval na tom, že toto jednoznačně chce. Opakem je, že tak jednoznačně vyžadujde to, co chce, že mu slabší jedinec podlehne. A často i pobízí ke spontánním akcím typu: "Nechceš přijet na otočku do Prahy? Jsem tady do zítra.."
- Požitkář: Napíše, když má zrovna chvilenku a buď se sejdem, nebo ne, hlavně na pohodu.. Když se mu nechce fyzicky, tak to přizpůsobí počasí, chuti, síle, únavě atd.
- Pracant: Má jasné kroky a režim dne, úkoly, které potřebuje uzavřít a udělat. Takže leda až dokončí práci a bude mít čas. Ale čas mít nikdy nebude, protože jakmile dokončí práci, už má v pořadí jinou, kterou chtěl začít dělat, až bude mít hotovou tu předchozí. A když mu skončí práce a vy mu navrhnete schůzku po pracovní době, řekne, že musí ještě zařídit to a to nebo že mu jede vlak, který musí stihnout.
- Přemýšlivec: Je schopný denně opakovat tutéž činnost v tutéž hodinu, mít jasný systém, v němž vás vpustí do svého plánu. Přesně ví, v kolik končí práci a v kolik má volný čas a který den pravidelnou lekci jógy či čajovny. A většinou je to tak ve stejné dny stejně a nemění se to.
- Psycholog: Má jasně nastavené termíny schůzek s přáteli, jimž věnuje svůj čas a energii, vyhradil si čas pro toho konrétního přítele nebo schůzku a posouvat se to nebude, protože to by pak musel zrušit jinému člověku (což se nehodí) nebo zrušit večerní cvičení.
- Herec: Organizuje společenská setkání, kde se sejde více přátel najednou. Nebo organizuje rodinné návštěvy a potřebuje od každého člověka vědět, v kolik hodin přesně přijede a také kdy odjede.
A ještě se můžete podívat na jedno video s ukázkou, na které je flexibilní a fixní žena.
Pod videem bude opět analýza.
FIXNÍ - FLEXIBILNÍ
Podívejte se na odpovědi našich studentů, kteří dostali tento úkol na rozpoznání fixnosti a flexibility.
- Na mě působí paní s kratkými vlasy jako fixní hlava. Má strohé chladnější rysy, ostrý nos. Fixní mi přijde proto, že ten pohyb je velice omezený, jen v rámci jejího těla, nemá ten přesah do prostoru. A pohyb mi přijde takový nucený, aby zdůraznila tu píseň. Naopak paní s dlouhými vlasy je flexibilní, sálá z ní teplo, je velmi ženská, jde při pohybu do prostoru, vlní se.
- Pani s delsimi vlasy je vrelejsi a srdecnejsi, presto vsak ma silne i nejake jazyky vyznacujici se flexibilitou, kdyz se tak hezky kolibe. Pani s kratkymi vlasy je fixni a chladnejsi diky jejim sekanym ohranicenym pohybum a statickemu drzeni tela - takze hlava, ze ktere nic moc srdecneho necitim.
- Pani s kratšími vlasy je fixní a chladná, zpěv jde hodně z hlavy. Když se ke zpěvu připojí paní s delšími vlasy, moje srdce se rozvibruje a cítím ten zvuk z oblasti hrudníku. Je měkká a prožívá zpěv i tělem.
- Paní s krátkými vlasy to občas docela ujelo a ta druhá držela partu a doladila to ve druhém hlase. Fixně působí ta krátkovlasá. Také je vidět, že své tělo až tak zevnitř nevnímá a potřebuje ve chvíli, kdy je v textu prožitek, na sebe sáhnout. Tipuji silnou hlavu. Na rozdíl od té dlouhovlasé, která to prožívá do konečků prstů, její tělo reaguje na hudbu a vnitřní prožitek - emoce a možná i to tělo by tam mohlo mít svou váhu. Krátkovlasá paní se zdá jakoby víc navenek perfektní, jakoby měla masku dokonalosti. A působí na mne místy až strnule a chladně. Projevy jsou takové trochu robotí. Ale je vidět, že se opravdu hodně asi snaží. Ta dlouhovlasá tam je dost sama u sebe. A působí, že ji to prostě baví.
- Podle řeči těla - paní s krátkými vlasy má ostře řezané rysy, je tak trochu strojená a nepřirozená, dělá vše tak, jak by to mělo být, taková "úča". To bych typovala na jazyk hlavy a asi taky fixní, působí to hodně nacvičeně, kdyby měla improvizovat, tak nevím nevím... Ta vedle se tomu trochu směje, ale je přirozenější, uvolněnější, srdečně se usmívá a v pohodě se spokojí s druhým hlasem, který je vpodstatě těžší chytnout...ale přirozeně se pohybuje, tu hudbu víc cítí a prožívá... Takže ta je za mě 100% přizpůsobivější, takže flexi.
- Paní krátké vlasy - fixní hlava. Působí chladně, strnule, pohyby těla doprovází píseň, ale vědomě, naplánovaně a ne spontánně. Paní dlouhé vlasy flexibilní + srdečná. Směje se, vřele září, kýve se a plyne prostorem..
Odpoveď k úkolu:
1.Paní krátkovlasá = fixní:
- každý pohyb oddělený, každé gesto ruky sekané - někde začne a skončí, pohyby strojenější, robotičtější, rysy ostré, pravidelné, rovné, chladnější výraz, byť zpívá o lásce, působí to více jako paní učitelka..
2.Paní dlouhovlasá = flexibilní:
- pohyb zničehonic začne, vpylyne sám, nemá začátek ani konec, pohybuje se spontánně, gesta rukou plynutá navazující - jakoby malovala, kolíbání jakoby v ležaté osmičce, uvolněný úsměv, pružné reakce na kolegyni..
Tak doufám, že dnešní téma bylo pro vás přínosem a zítra se těšte na jazyk Požitkáře!
Krásný večer!
Saška
♥